Vedlejší účinky hořčíku
Nežádoucí účinky hořčíku (při zahájení suplementace)
1. Neberete ho dost
Uveďme si příklad. Je vám 40 let, nikdy jste hořčík nebrali a teď s ním začnete. Co se stane? Magnesium je minerál zapojený do více než 300 chemických reakcí našeho metabolismu. Všechny jsou najednou spuštěny a chtějí jednoduše více hořčíku. 40 let jste nic nebrali a myslíte si, že vám bude stačit doporučená denní dávka? Ani náhodou! Nějakou dobu budete muset brát více a doplnit to, co chybí. Celý život jste křeče neměli, teď jste začali brát hořčík a křeče máte? Na tom není nic divného. Vaše tělo se naučilo za těch 40 let s minimálním příjmem hořčíku geniálně hospodařit, teď najednou hořčík rozdáváte po hrstech, tak už s ním nešetří a používá ho k uspokojení stovky požadavků vešeho těla. Mohou tedy vzniknout "krátkodobé výpadky".
2. Užíváte příliš mnoho vápníku
Vápník, jak už víme, je antagonistou hořčíku. Když si dáte doplněk stravy s touto kombinací, přijmete naprosté minimum z obou minerálů. Řešením je vápník přijímat pouze z jídla a hořčík užívat na noc, nebo ráno na lačno po probuzení.
3. Berete naopak moc
Pokud máte chronickou únavu, únavu nadledvin apod., může se stát, že se váš stav ještě zhotší. Hořčík snižuje kortizol a krevní tlak - obojí je u těchto stavů už tak dost nízké. Navíc pokud díky hořčíku naskočí v tělo stovky pochodů, vyžadující další živiny a spoustu energie, unavené tělo to jednoduše nezvládne. Řešení: začněte velmi pomalu a doplňte i další živiny. Nejen magnésium.
4. Krevní tlak se snížil příliš
Užíváte léky na tlak? Pak budete mít možná s hořčíkem problém. Nebo spíš hořčík bude mít problém s vašimi léky. Měli jste vysoký tlak z nedostatku hořčíku? Začali jste brát léky, aby jste tlak snížili, což se lékům podařilo. Teď přidáte správně hořčík. Tlak se sníží. Ale jelikož k tomu berete ještě léky, bude nízký moc. V takovém případě je zapotřebí spolupráce s vaším lékařem, aby vám upravil dávku léku.
5. Užíváte léky?
Některé léky mohou snižovat hořčík v těle, některé zase bránit jeho absorbci. Seznam si můžete pročíst třeba zde. Může se vám tedy stát, že začnete magnésium doplňovat, ale hořčík se zvyšovat nebude. Tam bych doporučil doplňovat hořčík přes kůži hořčíkovým olejem.
6. Nespavost po hořčíku?
Hořčík je široce doporučován na problémy se spánkem pro jeho uklidňující účinky. Zvláště pak glycinát hořečnatý. Docela častá je ale paradoxní reakce na magnesium ve formě nespavosti. Proč? Jak jsme si říkali, hořčík se podílí na minimálně 300 pochodech v těle, mimo jiné i na produkci buněčné energie. Tělo, desítky let nepolíbené hořčíkem, se může dostat najednou do stavu, kdy všechny pochody naskočí, ale tělo je přebuzené a není schopné vypnout. Chce to pouze čas, tělo si na příjem hořčíku zvykne, vy zatím přesuňte doplňování hořčíku na ráno.
7. Začali jste brát vitamín D a je vám hůř?
Hořčík je nutný k přeměně vitaminu D z neaktivní formy na aktivní formu a pro mnoho dalších akcí v metabolismu vitamínu D. Když začnete brát vysoké dávky vitamínu D (nad 5000 IU), najednou vám začne být hůř a budete mít všechny možné příznaky nedostaku. Je to pouze pro to, že vitamín D spotřeboval všechen hořčík při přeměně na aktivní formu. Řešením je zvýšit příjem hořčíku což doporučujeme nebo nebo přijímat vitamin D v již aktivní formě (slunce, sardinky atd.)
8. Začali jste být dehydrovaní?
Hořčík je hygroskopický (váže na sebe vodu), to dělá i ve vašich střevech. Je zapotřebí tedy více pít, ideálně do vody přidávat špetku hymalájské soli.
9. Po hořčíku máte průjem
Průjem je samozřejmě dlouhodobě nebezpečný. Patrně berete špatnou formu hořčíku, která vám nesedí. Jiná, i levnější forma, vám tento problém dělat nemusí. Je potřeba tedy vyzkoušet. Případně berete vysokou dávku. Že vám před rokem stejná dávka nic nedělala? Již jste nasytili tělo hořčíkem, je zapotřebí dávku snížit. Pokud nic z toho nepomůže, opět můžete obejít trávící trakt a dodávat hořčík přes kůži.
Řešení?
Nespoléhejte se na pestrou stravu, ve které hořčík stejně není a raději investujte pár korun do dobře vstřebatelného hořčíku ve formě glycinátu, taurátu, citrátu apod. V dalších článcích se dozvíte všechny zajímavosti o hořčíku.
Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc, navštivte prosím svého lékaře.