Chronická únava

Dlouho jsem přemýšlel, jak toto obsáhlé téma zpracovat, aby bylo co nejsrozumitelnější a nejjednodušší. Bohužel se na různých webech můžete dočíst spoustu polopravd a mýtů. Ve valné většině se dozvíte i spoustu špatných řešení a ještě horších doplňků, které máte použít k léčbě. Zkusím to nějak osvětlit, kdyby kohokoli cokoli zajímalo, nechť mi napíše. Sem se vše nevejde. 

Únava všeobecně má mnoho příčin. Každý vitamín, každý minerál, respektive jeho nedostatek, vám může způsobit únavu. Jenže chronická únava je zcela něco jiného, než když přijdete utahaní z práce..

Co je to únava nadledvin nebo spíše dysregulace osy HPA?

Únava nadledvin není úplně přesný termín, jelikož stres nepostihuje pouze jeden orgán. Mám raději - dysregulace osy HPA, termín lépe vystihující dysfunkci mezi hypotalamem, hypofýzou a nadledvinami. Ale to není úplně podstatné. Únava nadledvin je založena na teorii, že dlouhodobý stres oslabuje nadledvinky. Lékařská věda však tuto teorii neuznává. Tady nastává největší problém - lékaři někdy příznaky zaměňují za jiné nemoci (které uznávají) a stejně tak třeba pacient s hypofunkcí štítné žlázy je přesvědčen, že má oslabené nadledvinky, protože si to někde přečetl. Zde je důležité navštívit endokrinologii a nechat si udělat testy. Nadledvinky jsou párové endokrinní žlázy "umístěné" k ledvinám. Mají na starost produkci několika desítek hormonů, z nichž nás bude zajímat jeden a to kortizol. 

Kortizol

Kortizol je produkovaný v nadledvinách. Ráno je kortizolu nejvíce, pomáhá nám vůbec vstát z postele a přes den se snižuje až do večera, kdy je joho úroveň nejnižší a v tu dobu nastupuje melatonin a vy se propadáte do spánku. Jak jednoduché.  Když tělo ale vnímá jakékoli napětí nebo stres, mozek dá signál nadledvinám aby zvýšily produkci kortizolu. Tím se zvýší hladina cukru v krvi, všechna energie se nahrne do svalů a tělo je připraveno na boj. V tomto okamžiku se vypnou všechny nepotřebné tělesné pochody, které nejsou potřeba k přežití, jako je trávení, detoxikace, přemýšlení atd.  Pokud tento stav nastává ve chvíli, kdy vás honí medvěd, určitě v tu chvíli oceníte nějakou energii navíc a úspěšná detoxikace vás v tu chvíli asi nebude zajímat. Problém ale nastává, když nikde žádný medvěd není a přesto se tento stav odehrává. Ještě větší pak, pokud tento stav trvá dlouhou dobu a vlastně nikdo neví proč. Příkladem může být takové líhniště medvědů jako PRÁCE. Ráno jedete ve stresu do práce, stresujete se na silnici, stresuje vás čas aby jste to do práce stihli. Pak tam dorazíte a co vás čeká? Spousta stresu ve formě spousty práce, kterou určitě dnes nestihnete. Opět nás tedy stresuje čas. Když jste dostatečně vystresovaní z práce, sedáte si zase do auta s medvědem a tak bych mohl pokračovat až do večera, kdy chcete jít už konečně spát a ono to kupodivu nejde. Jak je možné, že po tak klidném dni, moje tělo nechce spát? Jednoduše. Jak jsme si řekli, večer má být kortizol nízký ale vy jej máte zvýšený díky denním aktivitám a mozek nejde vypnout..

Jak jsme si řekli, únava nadledvin není uznávaná diagnóza. Lékařská věda uznává 2 nemoci spojené s kortizolem - nízký kortizol - Addisonova choroba a vysoký kortizol - Cushingův syndrom. Dejme tomu, že první nemoc je hodnota kortizolu 0 a druhá nemoc má hodnotu 100. Je nám řečeno, že hodnoty 1-99 jsou "v normě". Musí nám být jasné, že takto to nefunguje a musí existovat něco mezi tím.

Vyšetření kortizolu

běžně se toto vyšetření nedělá, můžete o něj však požádat, případně si jej nechat jako samoplátce udělat. Kortizol se měří z krve a to ráno. Zde už nastává zásadní problém s měřením. Jedeme autem na vyšetření, v autě jsme ve stresu a kortizol se zvedá. Přijdeme na vyšetření a víme, že se bude měřit naše výše stresu. Automaticky, u většiny lidí, se v tu chvíli začne opět kortizol zvyšovat. V tu chvíli člověk, který měl včera kortizol nízký, dnes má buď ideální, nebo vysoký. Dále jsme si říkali, že kortizol má přes den (i v noci) nějakou křivku. Tu se ale nedozvíme, protože neznáme žádné další denní hodnoty. Proto se nabízí jediné přesné měření a to test kortizolu ze slin, kde se odebírá 4 až 5 vzorků (i v noci). Odběr provádíte v klidu doma. Potom se dá říct, že jsou hodoty vypovídající.

Projevy vysokého kortizolu

  • Přibývání na váze
  • Slabost a únava
  • Vysoký krevní tlak
  • Zaoblený obličej
  • Snadná tvorba modřin
  • Úzkost, deprese
  • Problémy se spánkem
  • Deprese nebo emoční nestabilita
  • Pupínky a zvýšený růst vlasů
  • Změny v menstruaci
  • Oslabení kostí
  • Touha po soli a cukru
  • Nízká hladina energie
  • Spoleháte se na stimulanty, jako je kofein, cukr a nikotin

Příznaky nízké hladiny kortizolu

  • Obecná nevolnost
  • Slabost a extrémní únava
  • Nevolnost a zvracení
  • Bolest břicha
  • Úzkost, deprese
  • Problémy se spánkem
  • Nízký krevní tlak
  • Nízká hladina cukru v krvi
  • Hubnutí
  • Touha po soli a cukru
  • Nízká hladina energie
  • Spoleháte se na stimulanty, jako je kofein, cukr a nikotin

Můžete si všimnout, že některé symptomy se překrývají. Není tedy možné vědět, jaký je můj stav, když jsem unaven. Opět, nestřílet od boku, zeptat se odborníka a nechat si udělat testy.

Pokud nevím proti čemu stojím, nemůžu přesně mířit. Zde se dostáváme k problémům "moderní doby" a tím jsou všude doporučované adaptogeny.

Adaptogeny

Lékořice, cordyceps, ashwagandha, eleuterokok, maca, klanopraška čínská, rozchodnice, reishi.... Všude se dočteme jak jsou všechny adaptogrny skvělé, jak nás vrátí do pohody, jak přesně ví co potřebujeme, večer chceme spát, vezmeme si tabletku a skvěle spíme. Ráno se vzbudíme, vezmeme si tu stejnou a naopak nás probudí, protože ví, že to potřebujeme. Vlastně neexistuje špatný adaptogen a můžeme je koupit a jíst všechny naráz. Musí nám být jasné, že tak to být nemůže. Nic nemůže být tak dokonalé. Jen marketing.

Žádný adaptogen nefunguje oběma směry - že by zvyšoval a snižoval kortizol jak my zrovna potřebujeme. Musíme vědět jaký adaptogen bereme, jak funguje, zda zvyšuje nebo snižuje kortizol a především jak už jsme si řekli, jakou hodnotu kortizolu v jakou hodinu máme.

Příklad: ráno mám nízký kortizol a nemůžu vůbec vstát, teoreticky bych si měl dát suplement zvyšující kortizol. Večer mám naměřený kortizol vysoký a proto nemůžu třeba spát. Měl bych si dát adaptogen snižující kortizol. Bohužel vám musím říct, že je obojí špatně. Pokud máte ráno nízký kortizol, pravděpodobně budete chronicky vyčerpaní. V takové chvíli si dát lékořici, eleuterokok nebo jiný adaptogen, který sice zvyšuje kortizol ale zároveň stimuluje nadledviny, musí skončit špatně. Je to jako jet na staré herce, mlátit ji bičem a myslet si, že přejdete zeměkouli. Tak to nefunguje. Herka za prvním rohem naposled vydechne. Nedělejte to stejné vašim nadledvinám. 

Druhý příklad, který jsem uvedl byl, dát si večer adaptogen snižující kortizol jako třeba bazalku posvátnou nebo ashwagandhu. Dobře, adaptogen nám kortizol sníží. Jak jsme se bavili, vy ale máte ráno kortizol nízký! Myslíte si, že adaptogen se ráno v těle vypne, aby již nízký kortizol dále nesnižoval? Kdepak.. tak to bohužel nefunguje. Proto přemýšlejte, aby jste si sami ještě více stav nezhoršovali. 

Příšě probereme co se s tím vším dá dělat, nemůže být přece vše tak černé :)

Druhou část článku naleznete zde

Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte, prosím, svého lékaře.