Únava
První část článku naleznete zde
Co nedělat a proč..
Pokud trpíte dlouhodobou únavou, tady jsou věci, které byste rozhodně dělat neměli. Tedy pokud se někdy chcete dostat z toho bludného kruhu.
1) kofein
začneme tím nejhorším. Kofein je silný stimulant. A bohužel stimuluje nadledvinky k vyššímu výkonu uvolňováním adrenalinu a kortizolu. Pokud se ráno bez kávy nepostavíte na nohy, něco je špatně. Minule jsem přirovnával používání některých adaptogenů k mlácení bičem staré herky. V případě kofeinu máte ty biče dva a ještě na botách ostruhy. Kofein, zejména ve velkém množství, může přímo přispívat k rozvoji adrenální únavy. Konzumace kofeinu v jakémkoli množství tělo stresuje, což vede k dalším problémům.
I jeden šálek kávy v odpoledních hodinách může narušit váš přirozený spánkový cyklus, takže nebudetpe moci usnout a další den budete ještě více vyčerpaní. Většina lidí to vyřeší dalším přísunem kofeinu a tím se začarovaný kruh uzavře. Spousta lidí to ještě přes den prokládá energeťáky nabité kromě ohromné dávky kofeinu ještě cukrem...
2) cukr
Bavíme se samozřejmě o rychlém cukru. Tedy jednoduchých sacharidech, které se ihned přes tenké střevo uvolňují do krve a samozřejmě opět stimulují nadledvinky, aby neustále bez přestávky pumpovaly adrenalin a kortizol. Máme pocit energie, ale vše si vybírá daň na našem těle.
3) alkohol
alkohol je silný stimulant nadledvin. Pokud to někoho zajímá, může si počist zde.
4) cvičení
většina lidí s těmito problémy náročnější cvičení nezvládá. Ale kdyby vám to náhodou šlo, věřte, že náročné cvičení vašim nadledvinkám nesvědčí.
5) detoxikace, očisty
poslední co vyčerpané tělo potřebuje, je očista. Všem doporučovaným detoxikačním kůrám se vyhněte, stejně tak hladovkám a podobným nesmyslům. Až se postavíte zase na nohy, můžete se do toho klidně pustit.
6) nikotin
silný stimulant nadledvin
7) stres
stres je hlavný spouštěč nadledvinové únavy a samozřejmě stimulantem nadledvin
Tak a co s tím?
1) Eliminace stresu
To se snadno řekne, ale chce to velký trénink. Chronický stres je jedním z našich největších nepřátel. Číhá na nás na každém rohu a má vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Musíme tedy zapracovat na tom, abychom ho eliminovali. To znamená vyhnout se stresovým situacím – problémům s termíny a deadliny, omezení kontaktů s nepříjemnými lidmi, ale třeba i neotevírání zpravodajských webů. Některé stresory ale zlikvidovat nemůžeme – tady se musíme naučit být v klidu.. Strategií může být spousta, co pomáhá jednomu, nemusí sedět druhému. Co doporučuji je kniha Moc přítomného okamžiku. Pokud potřebujete do začátku nějakou berličku, doporučuji vitamin B3 s časovým uvolňováním. Správná dávka vypne každého a bez vedlejších účinků. Můžete také vyzkoušet bylinou směs na nervy případně pokud neberete léky na nervy tak i tuto silnější
2) Spánek
Spánek je podle mého jedním z nejzásadnějších ozdravných prostředků při únavě nadledvin i jakékoli jiné. Během spánku dochází k regeneraci celého těla včetně nadledvinek. Nad ránem se také spouští v nadledvinkách tvorba kortizolu pro nadcházející den. Kvalitní spánek je proto základ, bez něj se vám vše rozpadne. Doporučuji chodit spát mezi 8 a 9 hodinou. Vstáváte pak v pět. Tak jak to má být. Tělo má rádo pravidelnost, tak mu ji dopřejte. Kdo má problém s nespavostí opět doporučuji vitamin B3 s časovým uvolňovýním. Správná dávka vypne každého a bez vedlejších účinků. Další velmi silné sedativum je GABA. Můžete také vyzkoušet bylinou směs. Pokud neberete léky zvyšující serotonin, nabízí se k vyzkoušení tryptofan nebo silnější verze 5-HTP. Pokud vše selže, navštivte lékaře. Bez spánku nejde nic.
3) Jídlo
Pomalé cukry, kvalitní tuky, však to znáte. Pokud ne, musíte načíst. První jídlo snězte do hodiny poté, co se ráno probudíte, abyste předešli pádům cukru. Hladovění, přeskakování jídla apod. na to rovnou zapomeňte. Jezte pravidelně, malé porce. Svačinky, oříšky, zeleninu. Nezapomeňte na kvalitní večeři a před spaním si můžete ještě něco malého dát, pokud máte problém s hladem v noci. Ovoci se pokud možno vyhněte, nebo jen v odpoledních hodinách a malém množství (vysoký obsah cukru). Vyhněte se často doporučovaným "adrenálním koktejlům" složeným z pomerančového džusu. To je přesný opak toho, co vaše nadledvinky potřebují. Pokud používáte bílou sůl, tak tu nechte na zmrzlý chodník a pro sebe si kupte tuto.
Vaše nadledvinky opravdovou sůl milují. Kdo si chce o tomtu tématu počíst, může zde. Vyhněte se superzdravým ovocným šťávám. Zdravé sice jsou, ale ne pro vás. Možné jsou pouze zeleninové, malé množství a jen v odpoledních hodinách. Žvýkejte jako kravička, nehltejte. Pokud chcete, můžete zařadit i nějaký protein s minimem cukru.
4) Vitamín C
Budeme se bavit pouze o acerole, rozdíl oproti systetické kyselině askorbové rozebírám zde. Nadledviny patří mezi orgány s nejvyšší koncentrací vitamínu C v těle. Není divu. Vitamín C je základní stavební kámen pro výrobu kortizolu. Začněte s jednou čajovou lžičkou do petky a popíjejte v průběhu celého dne.
5) Meditace
Radit někomu s přetíženým nervovým systémem, kterému běží mysl na 300 % meditaci, je nesmysl. Pokud by vám přeci jen šla díky pravidelnému tréninku, máte napůl vyhráno.
6) Chůze, slunění, pohyb
Procházky, lehké cvičení, jóga... co vás napadne a pomůže vám na vaší cestě k uzdravení. Pobyt na slunci v pravé poledne je sice opak toho co se chybně doporučuje, ale jedině tak můžete přijmout vitamín D. Aby to ale nebylo tak snadné, v našich zeměpisných šířkách ho přijmeme pouze asi od půlky června do půlky září. Potom jsme závislí na příjmu vitamínu D z potravinových doplňků (vždy brát dohromady s hořčíkem).
7) Dýchejte
Většina lidí vlivem trvalého stresu téměř nedýchá, případně málo a povrchně. Zkuste si svůj dech přes den porovnat s člověkem, který spí. Na internetu najdete spoustu dechových cvičení.
8) Pijte
Vodu, přefiltrovanou. Do petky 1,5 litrů si dejte na začátek 1/4 lžičky hymalájské soli. Dle chuti přidejte nebo uberte. Do petky ještě přidejte acerolu - viz výše. Budete mít lektvar pro vaše nadledviny.
9) Doplňky stravy - zmíním jen ty pro nás důležité, vždy vybírejte kvalitní doplňky bez nežádoucích přidaných látek
Vitamín C - přírodní zdroje - viz výše
Vitamín D - ze slunce, pokud nelze tak běžnou dávku cca 1000IU, vždy s hořčíkem, který je potřebný pro přeměnu neaktivní formy vitamínu D na tu aktivní
Vitamin E - 200 - 400 IU
Hořčík - cca 400-600mg kvalitního, dobře vstřebatelného hořčíku. Hořčík může snižovat tlak i kortizol. Pokud máte nízký, tak více solit, nebo ubrat hořčíku - viz výše. O hořčíku si můžete počíst zde.
Vitamin B5 - 500mg jednou ráno
Vitamin B3 niacinamid (ne niacin) - s časovým uvolňováním, příjemně zklidňuje, snižuje adrenalin
Gaba - 500 mg před spaním nebo při stresu, velmi efektivně zklidňuje
K tomu silný b-complex
U lehčích forem se dá použít kůra na nadledviny, která kromě mrazem sušených hovězích nadledvin také obsahuje malou dávku adaptogenů. Začněte s jednou kapslí ráno, po týdnu zvyšte na 2 kapsle jednou ráno. Nestimuluje.
Adrenal cortex - živá voda pro chronicky unavené. Jedná se o výtažek z nadledvin zbavený všech hormonů. Má kumulační efekt - trvá několik týdnů pro plný účinek. Na buněčné úrovni opravuje vaše nadledvinky, pomáhá jim v práci a nechává je odpočívat. Jde brát v jakémkoli stavu. Nestimuluje. Začít s jednou kapslí ráno.
Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte, prosím, svého lékaře.