Nedostatek draslíku
Začátek tohoto článku najdete zde
Role draslíku na zdraví srdce
Udržování správné rovnováhy elektrolytů, zejména pro srdce, je spojeno s draslíkem. Tělo ji používá se sodíkem pro regulaci tekutin a pro správné neuronální a svalové buněčné kontrakce. To znamená, že přiměřená hladina draslíku znamená optimální kontraktitulaci a uvolnění srdečního svalu, takže může stabilně proudit krev. Když hladiny draslíku klesnou pod normální úroveň, nastává problém..
Příznaky nízkých hladin draslíku
Je důležité vědět, na jaké příznaky je třeba dávat si pozor. Mezi běžné příznaky patří:
- Svalová slabost a křeče: Aby se vyskytovaly fibrilace, je draslík velmi důležitý pro svalovou kontrakci. Nedostatek draslíku v těle může způsobit křeče, hlavně v nohách.
- Únava: Nízký draslík narušuje výrobu látek, které dodávají energii, takže se cítíte velmi unavení.
- Nepravidelný srdeční tep: Dalším potenciálně fatálním znamením je, že u pacienta se rozvine abnormální nebo rychlá srdeční frekvence, která se zhoršuje až na smrtelnou úroveň, pokud není včas léčena.
- Brnění a necitlivost: Mírný nedostatek draslíku může narušit nervovou dirigenci a vést k vnímání pacienta, jako je brnění končetin/prstů a snížená citlivost.
- Vysoký krevní tlak: Vyčerpání draslíku přispívá k zadržování sodíku a vysokému krevnímu tlaku, hlavní příčině srdečního onemocnění.
Účinky nedostatku draslíku na srdce
- Arytmie: Mezi všemi nežádoucími účinky nedostatku draslíku je nejzávažnější arytmie. Draslík řídí tlukot srdce. Nedostatečná hladina draslíku může způsobit nepravidelný srdeční rytmus nebo palpitace, pocity závodního srdce nebo přeskokování úderů.
- Hypertenze - rozsah rizika: draslík prospívá krevním cévám a způsobuje, že se rozšiřují, podporuje průtok krve. Obecně platí, že dieta s nízkým obsahem draslíku způsobuje vysoký krevní tlak, který ovlivňuje srdce a vede k jiným onemocněním, jako je srdeční infarkt, mrtvice a další.
- Srdeční selhání: U starších pacientů, zejména těch se srdečními onemocněními, může dojít k závažné hypokalemii, která oslabuje srdeční svaly a snižuje jejich schopnost efektivně pumpovat krev. Tento stav se může dále zhoršovat a vést až k srdečnímu selhání, zvláště u jedinců s již existujícími srdečními problémy.
Další důsledky nedostatku draslíku
Zatímco srdce je primární obětí nedostatku draslíku, účinky se týkají dalších tělesných funkcí:
- Zdraví ledvin: draslík je velmi důležitý při udržování rovnováhy sodíku v ledvinách. Nedostatek může snížit funkci ledvin a vést k ledvinovým kamenům.
- Nervový systém: Draslík se podílí na přenosu nervových impulzů a hraje velkou roli v těle. To může způsobit nervovou dysfunkci, kognitivní problémy a výkyvy nálady.
- Zdraví kostí: Vývoj nedostatku draslíku po dlouhou dobu způsobuje ztrátu vápníku z kostí, což způsobuje osteoporózu.
Co způsobuje nedostatek draslíku?
K nedostatku draslíku může vést několik faktorů, včetně:
- Nedostatečný příjem ze stravy: Nedostatek draslíku ve stravě prostřednictvím ovoce, jako jsou banány, pomeranče, špenát a škrobové potraviny, jako jsou brambory.
- Nadměrné ztráty: Hladiny draslíku se extrémně snižují při průjmu, zvracení nebo pocení.
- Léky: Zahrnují diuretika a některá antibiotika.
- Chronické stavy: Taková onemocnění, jako je chronické onemocnění ledvin a diabetes, často narušují rovnováhu draslíku.
Prevence a zvládání nedostatku draslíku
Udržení optimální hladiny draslíku a ochranu zdraví srdce:
- Přidejte potraviny bohaté na draslík: Některé z potravin, které by měly být užívány, zahrnují banány, avokádo, fazole a zelenou zeleninu, jako je špenát.
- Zvažte některý z levných doplňků stravy jako je tento.
- Limitní příjem sodíku: Nedostatek draslíku se také zvyšuje, kdykoli se zvyšuje hladina sodíku. Proto je třeba pozorovat rovnováhu mezi draslíkem a sodíkem.
- Monitorování léků: Pokud užíváte diuretika a jiné léky snižující draslík, měli byste si místo toho promluvit s lékařem.k.