Křeče v nohách

Křeče v nohách, lítku a noční křeče trápí spoustu lidí

Jedoduše řečeno, je to jeden z prvích příznaků nedostatku hořčíku. Mezi další projevy patří:

Fáze 1:

únava, zácpa, závratě, PMS, křeče, obličejové záškuby, tiky, cukání v levém oku, touha po sladkostech, bolest hlavy, bušení srdce, migrény,  problémy s krevním cukrem, náladovost,  nervozita, problémy s pamětí, vznětlivost

Fáze 2:

záchvaty úzkosti a paniky, artritida, tetanie, astma, bolesti v zádech a v ledvinách, osteoporóza, záněty močových cest, vysoký tlak i cholesterol, nespavost, inzulínová resistence, nervové poruchy, tloustnutí, ateroskleróza, krevní sraženiny, střevní onemocnění, únavový syndrom, tloustnutí, celiakie, ledvinové kameny, deprese, cukrovka, srdeční problémy, 

Fáze 3:

mrtvice, různé formy demence, infarkty, selhání ledvin atd.

Podle odběrů mám hořčíku dost. Přesto mám křeče, únavu a nespavost.

Množství hořčíku v krvi je přísně tělem regulováno, aby byl vždy dostatek magnézia pro chod srdce. Všichni víme, že při nedostatku hořčíku nás trápí křeče ve svalech. Taková minutová křeč srdce by asi nebyla nic moc, proto tělo při nedostatku ihned uvolňuje zásoby hořčíku ze zubů, kostí, svalů, chrupavek atd. Je tedy jasné, že měřit hořčík z krve není moc přesné. Takové přesouvání hořčíku v těle totiž může trvat roky, dokud nedojdou zásoby a nebude kde brát, pak dojde i na srdce. Jediným přesným ukazatelem hladiny hořčíku v těle (ne jen v krvi) je vlasová analýza (biomol.pl). V krvi se totiž hořčíku nachází pouze 0,3%. Je potřeba tedy zjistit jak na tom je s hořčíkem těch 99,7%.

Co s tím?

Když už lidé hořčík berou, tak buď jako oxid hořečnatý z lékárny, případně spoléhají na to, že je součástí multivitaminu. Obojí je samozřejmě špatně. V mulťáku je minimum a oxid hořečnatý má vtřebatelnost pouze asi 4%. Takže si dáte 400mg tabletu, spoléháte na to, že pokryjete denní spotřebu ale vstřebáte pouze 16mg. Je potřeba se dívat na formy jako je citrát hořečnatý, glycinát, taurát, malát apod. Každá forma má svoje výhody, co mají však společné je, že mají vysokou míru vstřebatelnosti - kolem 80%. Tedy z již zmíněné 400mg tablety vstřebáte asi 320mg. Hořčík je možné přijímat i přes kůži díky hořčíkovému oleji, na křeče je to výborný pomocník. Docílíte tím skvělé střebatelnosti a eliminujete případné střevní problémy při doplňování hořčíku.

Řešení?

Nespoléhejte se na pestrou stravu, ve které hořčík stejně není a raději investujte pár korun do dobře vstřebatelného hořčíku ve formě glycinátu, taurátu, citrátu apod. V dalších článcích se dozvíte všechny zajímavosti o hořčíku. 

 

Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc, navštivte prosím svého lékaře.