Kdy brát hořčík
Kdy brát hořčík a s čím? Co hořčík a vápník?
Hořčík se nejlépe vstřebává v noci a brzy ráno. Proto jej berte před spaním, případně ráno po probuzení. Hořčík a vápník nikdy neberte současně - jsou to antagonisté (navzájem se vylučují),ve výsledku by jste nevstřebali ani jeden. Pokud už vápník chcete brát (což nedoporučuji), berte jej v jinou denní dobu. Hořčík se často prodává s vitamínem B6, který zlepšuje vstřebávání. Problém pak často nastává při nočním podávání, B6 může způsobit problémy se spánkem. V takovém případě volte ranní konzumaci.
Důležitější než kdy hořčík brát je brát dobře vstřebatelnou formu hořčíku ve formě glycinátu, taurátu, citrátu apod. V dalších článcích se dozvíte všechny zajímavosti o hořčíku.
Jakou formu hořčíku brát?
Když už lidé hořčík berou, tak buď jako oxid hořečnatý z lékárny, případně spoléhají na to, že je součástí multivitaminu. Obojí je samozřejmě špatně. V mulťáku je minimum a oxid hořečnatý má vtřebatelnost pouze asi 4%. Takže si dáte 400mg tabletu, spoléháte na to, že pokryjete denní spotřebu ale vstřebáte pouze 16mg. Je potřeba se dívat na formy jako je citrát hořečnatý, glycinát, taurát, malát apod. Každá forma má svoje výhody, co mají však společné je, že mají vysokou míru vstřebatelnosti - kolem 80%. Tedy z již zmíněné 400mg tablety vstřebáte asi 320mg. Hořčík je možné přijímat i přes kůži díky hořčíkovému oleji, docílíte tím skvělé střebatelnosti a eliminujete případné střevní problémy při doplňování hořčíku.
Řešení?
Nespoléhejte se na pestrou stravu, ve které hořčík stejně není a raději investujte pár korun do dobře vstřebatelného hořčíku ve formě glycinátu, taurátu, citrátu apod. V dalších článcích se dozvíte všechny zajímavosti o hořčíku.
Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc, navštivte prosím svého lékaře.