K čemu je hořčík

K čemu mi ten hořčík vlastně je? Hořčík a infarkt, mrtvice, demence atd.

Minule jsem zapomněl zminit asi to nejdůležitější - co ten hořčík vlastně umí. Běžně se dočteme plky, které nám nic neřeknou, jako: "Přispívá k elektrolytové rovnováze a normálnímu enrgetickému metabolismu. Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů." Že pomáhá na únavu, je dobrý na srdce, řeší prý nespavost, předchází mrtvici a infarktu atd. Ale jak to ten hořčík vlastně dělá? Minule jsem ale nezapomněl zmínit, že hořčík je antagonista vápníků. Také už víme, že hořčíku je ve stravě nedostatek a naopak je ve stravě nadbytku vápníku. Pokud nám tedy v žilách proudí hromada vápníku a po hořčíku ani památka, vápník se začne usazovat. Lékařská věda nám říká o infarktu: Jedná se o ischemické ložiskové odumření části srdečního svalu, které vzniká při uzávěru nebo výrazném zúžení v povodí levé nebo pravé věnčité tepny. O mrtvice nám věda říká: Ischemický mozkový infarkt (nedokrvení mozku) vzniká následkem ucpání mozkové tepny, které způsobí snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku. Kde se nám ta ucpání a zúžení berou nám je ale zatajeno. Ale nám už teď stačí spojit si jedna a jedna a bude nám vše jasné. To co kosí lidi kolem nás, by mohl vyřešit jeden minerál. Tak proč ho nebereme? Nebo lépe, proč ho nebereme celoživotně..?

Proč je hořčík pro děti důležitý?

  • Zdraví kostí : Hořčík je nezbytný pro vývoj a údržbu kostí u dětí. Spolu s vápníkem a vitamínem D podporuje hustotu a sílu kostí, což je klíčové pro růst a vývoj v dětství a dospívání.
  • Funkce svalů : Hořčík se podílí na svalové kontrakci a relaxaci, což je nezbytné pro různé tělesné funkce, včetně pohybu, srdečního rytmu a funkce dýchání. Zajištění dostatečného příjmu hořčíku může pomoci předcházet svalovým křečím a spasmům u aktivních dětí.
  • Výroba energie : Hořčík hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu, pomáhá přeměňovat potraviny na energii. Podporuje tvorbu adenosintrifosfátu (ATP), primární energetické měny těla, která je nezbytná pro všechny buněčné procesy.
  • Zdraví nervového systému : Hořčík reguluje neurotransmitery, což jsou chemické posly, které přenášejí signály do celého nervového systému. Pomáhá udržovat zdravý nervový systém, podporuje kognitivní funkce, regulaci nálady a zvládání stresu u malých dětí.
  • Zdraví srdce : Hořčík je nezbytný pro udržení zdravého srdečního rytmu a krevního tlaku. Pomáhá uvolnit krevní cévy a podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému, čímž snižuje riziko srdečních problémů u dětí.
  • Aktivace trávicích enzymů : Hořčík se podílí na aktivaci trávicích enzymů, které jsou nezbytné pro štěpení potravy a vstřebávání živin. Dostatečná hladina hořčíku zajišťuje účinné trávení a vstřebávání živin v gastrointestinálním traktu.
  • Pohyb střev : Hořčík pomáhá s pohybem třev a zajišťuje hladký pohyb potravy trávicím systémem. Správná hybnost střev předchází zácpě a podporuje pravidelnou stolici u nejmenších.

Řešení?

Nespoléhejte se na pestrou stravu, ve které hořčík stejně není a raději investujte pár korun do dobře vstřebatelného hořčíku ve formě glycinátu, taurátu, citrátu apod. V dalších článcích se dozvíte všechny zajímavosti o hořčíku. 

Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc, navštivte prosím svého lékaře.

Doporučené produkty12