Jód v soli
- Mnoha lidem lékaři říkají, aby se soli vyhýbali nebo ji omezovali. Pro mnoho lidí je jodizovaná sůl jediným zdrojem jódu. Rafinovaná stolní sůl nění zdravá a je lepší se jí vyhnout, ale nerafinovaná hymalájská sůl je vynikajícím zdrojem minerálů, včetně určitého množství jódu. Skoro nikde ji nemají, přitom je to skoro zázrak.
Co je růžová himalájská sůl?
Růžová himalájská sůl je skutečně jedinečná sůl. Je také označována jako růžová sůl, himalájská sůl, himálajská mořská sůl, kamenná sůl a himalájská krystalická sůl. Historicky lidé z Himalájí používali tuto všestrannou sůl ke konzervování masa a ryb.
Himalájská sůl pochází z oblasti Paňdžáb v Pákistánu, asi 290 mil od Himalájí. Takzvané solné pohoří je jedním z nejbohatších solných polí na světě se starověkými oceánskými ložisky, které pocházejí z prekambrického věku.
Himalájská krystalická sůl pochází ze solných dolů 5000 stop hluboko pod himálajským pohořím. Sůl z těchto dolů zažila v průběhu milionů let obrovský tlak a je prý z 99 procent čistá.
Barva růžové himalájské soli a její barevné variace svědčí o jejím minerálním obsahu. Himalájská sůl může mít růžovou, bílou nebo červenou barvu.
Minerály himalájské soli jsou také velmi působivé. Růžová himálajská sůl může obsahovat přes 84 minerálů a stopových prvků, včetně vápníku, hořčíku, draslíku, mědi a železa.
Výhody
1. Vyrovnává pH těla
Bohatý obsah minerálních látek růžové himalájské mořské soli může pomoci vyrovnat hladinu pH vašeho těla . Když má vaše pH zdravý poměr kyselin a zásad, znamená to obrovský rozdíl ve vašem celkovém zdraví.
Správné pH pomáhá podporovat vaši imunitu a podporuje dobré trávení. Vzhledem k tomu, že himálajská sůl obsahuje sodík a další elektrolyty, má přímý vliv na pH vaší krve.
2. Přírodní podpora trávení
Nedostatek soli ve stravě může vést ke snížení kyseliny chlorovodíkové (HCL) ve vašem žaludku. Nízká žaludeční kyselina může negativně ovlivnit trávicí systém a přispět k pálení žáhy, bolestem žaludku, zvracení a zácpě.
Dostatek mořské soli (ale ne nadměrné množství) může tělu pomoci produkovat správné množství HCL, protože mořská sůl poskytuje jeden ze stavebních kamenů žaludeční kyseliny zvané chlorid.
Dostatek žaludeční kyseliny také pomáhá našemu tělu vstřebávat vitamíny a minerály, jako je vápník, zinek, železo, folát a vitamín B12. Z tohoto důvodu může pravidelná konzumace vysoce kvalitní mořské soli pomoci vašemu tělu absorbovat více živin z potravin, které jíte.
3. Bohaté na stopové minerály a elektrolyty
Vysoce kvalitní růžová himalájská sůl obvykle obsahuje více než 80 stopových minerálů a je skvělým zdrojem mikroživin .
Zatímco dnes půda často neobsahuje mnoho přírodních minerálů, stopové minerály zůstávají hojné ve starověkých mořských dněch, odkud pochází himalájská sůl.
Himalájská sůl také obsahuje mnoho hlavních elektrolytů , jako je sodík, hořčík, vápník a draslík, které hrají v těle mnoho důležitých rolí – od regulace vašeho srdečního tepu až po umožnění kontrakcí svalů, abyste se mohli pohybovat.
4. Zlepšuje úroveň hydratace
Sodík je důležitý pro rovnováhu tekutin, protože jeho nedostatek může způsobit dehydrataci, zejména při intenzivním nebo dlouhodobém cvičení.
Každou střídmou konzumací mořské soli si také zajistíte udržení dostatečné hladiny sodíku, což pomáhá vyrovnávat poměry sodíku a draslíku. Sodík a draslík jsou dva elektrolyty – často obsažené v elektrolytických nápojích – které spolupracují , aby zajistily správnou rovnováhu tekutin v buňkách vašeho těla, stejně jako ve vaší krevní plazmě a extracelulární tekutině.
5. Podporuje funkci mozku, svalů a nervového systému
Jako dobrý zdroj sodíku je mořská sůl nezbytná pro správnou funkci mozku, svalů a nervového systému. Sodík nejenže hraje roli při regulaci rovnováhy tekutin v těle, ale je také nezbytný pro přenos elektrických signálů v těle.
Další články o jódu naleznete zde.
Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte, prosím, svého lékaře.