Játra
Všude čisté filtry, ale na svoje játra zapomínáme
Všichni víme, jak důležité je pravidelně čistit filtry v autě, v domácnosti nebo v kanceláři. Výměna vzduchového, olejového nebo klimatizačního filtru je součástí každodenní péče, která nám zajišťuje lepší kvalitu života. Ale co naše vlastní tělo? Když se zaměříme na to, jak pečujeme o své zdraví, často zapomínáme na nejdůležitější „filtr“ – naše játra.
Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci. Každý den čelí obrovskému množství toxických látek, ať už z potravy, alkoholu, léků nebo znečištěného ovzduší. Jsou to jakési "chemické laboratoře" našeho těla, které filtrují škodliviny a přeměňují je na látky, jež mohou být bezpečně vyloučeny. A přitom mnoho lidí játrům nevěnuje dostatečnou pozornost.
Rovněž, stejně jako pravidelná výměna filtrů v autě nebo domácích spotřebičích, i naše játra potřebují čas od času "údržbu". To neznamená jen zdravý životní styl s vyváženou stravou, dostatem pohybu a eliminací nadměrného stresu nebo alkoholu. Játra je potřeba čas od času pořádně vygruntovat. Podobně jako v případě automobilu, když zanedbáme údržbu jater, může to vést k jejich přetížení a vážným zdravotním problémům.
Nezapomínejme tedy na svůj vlastní filtr a dejme svým játrům to, co potřebují, aby byla dlouho zdravá a efektivní. Ať už jde o pravidelný detox, dostatek vlákniny nebo třeba podpora jaterních funkcí pomocí přírodních doplňků – péče o játra je investice, která se nám vrátí v podobě lepšího zdraví a vitality. Tak se pusťte do čištění. Ať si už vyberete cokoli z mého doporučení, nešlápnete vedle. Hlavní je něco dělat.
Co škodí játrům
Tohle asi každý ví, tak jen zkráceně: špatné tuky, alkohol, kouření, stres, cukr, všechny možné chemikálie se kterými přijdete do kontaktu a které dýcháte. Nebo i kosmetika, kterou se natíráte, myjete si hlavu apod. Dále léky, zpracované potraviny a tak se dá pokračovat do nekonečna. To vše vaše játra musí čistit. Je potřeba zátěž na vaše játra minimalizovat.
Jaterní očisty - druhy a jejich výhody a nevýhody
1) začněme jednodouchou a skvěle fungující - kupte si nějaký kvalitní olivový olej a každé ráno na lačno vypijte jednu štamprli. Gurmáni mohou přidat lžíci citrónové nebo grepové šťávy - ale to chce čas navíc. A jelikož to budete dělat po zbytek života, chce to jednoduchou variantu
2) již koupený drcený ostropestřec - tak na tohle rovnou zapomeňte. Ostropesřec po namletí velmi rychle na vzduchu žlukne, tedy buď už ho koupíte žluklý, nebo se vám zkazí doma jak ho otevřete. No a žluklé potraviny silně zatěžují játra - tedy opak požadovaného.
3) ostropestřecová kaše - skvělá věc. Jednoduše si kupte ostopestřecová semena - nedrcená. Prodávají je v každé lékárně - většinou na čaj. Najděte si nějakou praktickou misku, která se dobře otevírá a vleze se do ledničky, nalijte do ní trošku olivového nebo jiného kvalitního. V tříštivém mlýnku nadrťte ostropestřec a ihned ho vysypte do misky s olejem a zamíchejte. Kvůli žluknutí je důležité, aby byl ostropestřec vždy překrytý malou vrstvičkou oleje. Jak budete mít nadrceno tak zavřít a dejte do ledničky. Můžete ihned užívat s každým jídlem 1/2 až 1 lžičku. Pro ty pohodlnější máme ostropestřecovou šťávu bez cukru.
4) bylinné kůry na játra - nejpohodlnější a velmi účinná varianta. Kupujte kvalitní z ověřeného zdroje bez nežádoucích přidaných látek. Nechcete játrům přidávat práci. Berte 1 kapsli s každým jídlem.
5) jaterní kůra s použitím olivového oleje a grepové šťávy - velmi efektivní s minimálními náklady, nicméně je mírně drastická :) Koho zajímá, doporučuji si přečíst tuto knihu.
6) lecitin - pomáhá udržovat zdraví jater tím, že podporuje rozklad a metabolizaci tuků, což může pomoci zabránit hromadění tuku v játrech. Lecitin také obsahuje cholin, který je potřebný pro tvorbu lipoproteinů, které pomáhají transportovat tuky v těle. Tímto způsobem může lecitin přispět k prevenci tukové degenerace jater. Lecitin můžeme získat z různých potravin, jako jsou vaječné žloutky, sója, slunečnicová semena, cizrnu a různé rostlinné oleje. Lecitin je také dostupný jako doplněk stravy ve formě kapslí nebo prášku.
7) mrkev a řepa - jednoduše skvělé čistící prostředky na vaše játra. Mimo to se jedná o nejlevnější superpotravinu. Jednoduše odšťavnit sklenici mrkve každý den. V kombinaci s řepou ještě účinnější.
8) vitamin C - Jedna studie porovnávala suplementaci vitaminu C s placebem u lidí s hepatitidou C. Na konci měsíční studie účastníci, kteří užívali vitamín C, výrazně zlepšili jaterní enzymy ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo. Předpokládá se, že tyto účinky jsou způsobeny schopností vitaminu C snižovat oxidační stres.
9) Reishi - skvělý čistič. Můžete užívat v kapslích nebo pracněji odvar. Pro ten si kupte někde třeba toto Dejte jednu polévkovou lžíci houby do půl litru vody a vařte asi 1-2 hodiny pod pokličkou na mírném ohni. Pijte na lačno ideálně ráno. Můžete si takto připravit třeba 7 dávek na celý týden, potom uchovávat v ledničce.
10) Chanca piedra (Drtič kamenů) - čistí játra, žlučník i ledviny naráz. Pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučníkové kameny. V tomto je bezkonkurenční. Dá se také sehnat ve formě čaje.
11) voda s citrónem - pomáhá, ale nečekejte zázraky
Pokud máte jakékoli problémy s játry, je vhodné konzultovat se svým lékařem, protože každý případ může vyžadovat specifickou péči. Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte, prosím, svého lékaře.