Co pomáhá na pálení žáhy

předchozí článek o pálení žáhy naleznete zde

Co na pálení žáhy a babské rady

Pokud máte nízkou produkci žaludeční kyseliny, což je stále běžnější, může být prospěšné doplňovat betain hydrochlorid. Tento doplněk může pomoci při trávení bílkovin. Betain HCl by měl být užíván pouze s jídlem obsahujícím bílkoviny a nikdy v kombinaci s léky proti bolesti (NSAID), které mohou poškodit trávicí trakt.

Betain HCl v kombinaci s pepsinem může účinně zmírnit pálení žáhy a zároveň snížit potřebu užívání léků jako jsou inhibitory protonové pumpy (PPI) nebo jiné léky proti kyselosti.

Betain HCl, což je doplňková forma trimethylglycinu přirozeně obsaženého v potravinách jako jsou řepa, špenát či pšenice, působí tak, že zvyšuje hladinu žaludeční kyseliny. I když to může znít protichůdně, ve skutečnosti pomáhá zmírnit příznaky pálení žáhy a refluxu tím, že podporuje správné trávení a rozklad potravy, čímž brání jejímu setrvávání v žaludku, což může být příčinou refluxu.

Přidání pepsinu do této kombinace podporuje trávení tím, že pomáhá štěpit bílkoviny na peptidy a aminokyseliny. Společně betain HCl a pepsin zlepšují trávení, čímž často vedou k úlevě od pálení žáhy a kyselého refluxu, a to i bez potřeby antacid.

Namísto užívání antacid a léků, které pouze potlačují příznaky, můžete zkusit také následující kroky:

  1. Jezte menší porce s vyváženým poměrem bílkovin, tuků a sacharidů s nízkým glykemickým indexem.
  2. Testujte potraviny na alergie a intolerance a vyhýbejte se těm, které vám nesedí.
  3. Minimalizujte konzumaci kávy a alkoholu.
  4. Používejte doplňky na podporu trávení jako jsou trávicí enzymy, jablečný ocet apod.
  5. Sledujte svou váhu a vyhýbejte se ležení ihned po jídle.
  6. Pokud problémy přetrvávají, nechte si zkontrolovat žaludeční vředy nebo infekci Helicobacter pylori.
  7. Omezte kouření: Nikotin oslabuje jícnový svěrač a zvyšuje riziko pálení žáhy.
  8. Nechoďte spát po jídle: Ideální stav je počkat 3 hodiny po posledním jídle.
  9. Nejlépší varianta je navštívit lékaře. Udělá vám vyšetření pomoci pH metru - tím se měří kyselost žaludeční šťávy a identifikuje se přesný stav kyseliny v žaludku.

Tato komplexní strategie vám může pomoci nejen zmírnit příznaky GERD, ale také řešit základní příčiny problémů s trávením.

Upozornění: Nic v tomto článku není myšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte, prosím, svého lékaře.